וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תיעוד: כך ציינו ברחבי העולם את "יום השחרור וההצלה"

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל

4.6.2024 / 17:59

בעשרות מדינות התקיימו עצרות תפילה והודיה במעמד הרבנים הראשיים נציגי בעלות הברית וניצולים | ילדי המפעל הגדול בעולם ללימוד משניות ריגשו את בני המשפחות בקריאת מזמורי תהילים וקטעי שירה לשחרור החטופים ולרפואת הפצועים בעצרת המרכזית בכותל המערבי

בווידאו: "יום השחרור וההצלה"/יח"צ

"יום השחרור וההצלה" של יהודי אירופה מידי הנאצים שנקבע בכ"ו באייר לציון שבעים ותשע שנים להצלת שארית הפליטה ולזכרם של קדושי השואה הי"ד המצוין מיזה עשור ביוזמתו של הנגיד גבריאל גרמן זכרייב בחסות הרבנים הראשים באירופה ובישראל בתאריך העברי של כניעת הרייך השלישי בצרפת צוין השבוע בישראל וברחבי העולם בהשתתפות הרבנים הראשיים נציגי בעלות הברית וניצולים. גם השנה לאור קריאת גדולי ישראל התקיימו התפילות בסימן; 'מדור דור' בדגש מיוחד על השתתפות תינוקות של בית רבן תלמידי בתי הספר ותלמודי התורה.

אלפי איש ומאות ילדים השתתפו בעשרות עצרות תפילה והודיה שהתקיימו בבתי הכנסת באתרי הנצחה ובבתי הספר ברחבי העולם ובהם; בבואנוס איירס ארגנטינה, בג'ואנגו שבסין, בודפשט בהונגריה, במוסקבה בווינה באוסטריה, בורשה בפולין, בפאריס שטרסבורג ומרסיי שבצרפת, בפרנקפורט ובלייפציג בגרמניה, בשטוקהולם שבדיה, בג'ורג' טאון בניו יורק, בפינסק ובמינסק שבבלארוס ובסידני שבאוסטרליה במעמד הרבנים הראשיים ראשי הקהילות ובהשתתפות שרי ההגנה נציגי ממשלות נספחים צבאיים ושגרירים של בעלות הברית וניצולים.

"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין

בג'רבה שבתוניסיה ציינו גם השנה בעצרת תפילה מרגשת במיוחד את השחרור וההצלה מציפורני הנאצים. מאות פליטים מאוקראינה השתתפו בעצרות תפילה בבוקרשט שברומניה, בקישינב במולדובה ובורשה בפולין. בישראל התקיימו עצרת התפילה המרכזית בכותל המערבי ובעשרות בתי כנסת בערי ישראל ובהם בבאר שבע גני תקוה מודיעין אשדוד ומגדל העמק.

כנהוג נפתחו אירועי 'יום השחרור וההצלה' בעצרת תפילה והודיה ברחבת הכותל המערבי במעמד; הגאון רבי משה לבל ראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה, הרה"ג רבי יוסף קמינצקי ושר העבודה הרב יואב בן צור שנשאו דברי חיזוק וברכה.

בעצרת השתתפו מאות תלמידים מפרויקט לימוד משניות לזכר קדושי השואה הי"ד 'יזכור' מבית 'אנחנו וצאצאינו' הפועל בחמישים סניפים בישראל בחסותו של יוזם 'יום השחרור וההצלה' הנגיד גבריאל גרמן זכרייב. ילדי המפעל הגדול בעולם ללימוד משניות ריגשו את בני המשפחות והמשתתפים בקריאת מזמורי תהילים וקטעי שירה לשחרור החטופים ולרפואת הפצועים. משתתפי העצרת קיבלו עול מלכות שמים מתוך תפילה והודאה לקב"ה 'אשר גאלנו מיד צר'.

"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין

את העצרת פתח הגר"מ לבל שאמר כי "בימים אלה בהן מתרגשים עלינו מאורעות קשים במיוחד בארץ ישראל ובתפוצות עלינו להתפלל ביתר שאת וביתר עוז למען שארית הפליטה. 'תפילתם של תינוקות של בית רבן עולה לפני כסא הכבוד ובימים אלה אנו זקוקים מאוד לתפילתם הטהורה - 'מפי עוללים וינקים יסדת עז להשבית אויב ומתנקם". העצרת שהופקה ע"י הר"ר מרדכי רבינוביץ 'טיפ הפקות' ננעלה בתפילת יזכור מפי החזן הר"ר דוד וינבך ובתפילה ובערגה; 'תהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון מלפניך'. בתום העצרת עלו להתברך מאות התלמידים אל מעונו של הגאון הגדול רבי אביגדור נבנצאל רב העיר העתיקה.

בבית הכנסת הגדול במוסקבה התכנסו מאות לעצרת תפילה והודיה בראשות רבה של רוסיה הרב אברהם שייביץ. אורח הכבוד מישראל המגיד הרב גדליה הופנונג ריגש את המשתתפים והצית את הלבבות. הוא נשא דברים חמים בזכות היוזמה לציון 'יום השחרור וההצלה' והעלה על נס את פועלו של יוזם הרעיון הנגיד מר גבריאל גרמן זכרייב שנשא נאום נרגש. תלמיד ת"ת 'ראשית חכמה' קרא פרק משניות וריגש את הנוכחים. מאות המשתתפים ובהם; חברי פרלמנט ניצולים לוחמים וטרנים אישי ציבור ובני הקהילה אמרו פרקי תהילים והחזן הר"ר אוריאל גרנט נשא את תפילת קל מלא רחמים. שגריר ישראל קרא את מכתבי הברכה ששיגרו הנשיא יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו ל'יום השחרור וההצלה'.

בהיכל ישיבת 'אור תורה' שבביהכ"נ רבי שלום זצוק"ל בג'רבה שבתוניסיה התקיימה עצרת תפילה מרגשת במיוחד בהשתתפות מאות תושבים ותלמידים. לפני התיבה עלה רבה של תוניסיה הרה"ג רבי חיים ביתאן. את העצרת והקידושא רבא ארגן בטוב טעם ודעת הר"ר יניב ביתאן.

"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין

בהיכל בית המדרש בבוקרשט שברומניה לשם עברה הקהילה היהודית על מוסדותיה מאודסה קיימה הקהילה עצרת תפילה והודיה בהשתתפות מאות תלמידי מוסדות 'תקוה'. רבה של אודסה הרה"ג רבי שלמה בקשט עבר לפני התיבה ונשא דברים מרגשים על משמעות חיוב ההודיה לה' על השחרור וההצלה של העם היהודי וזיכרון הקדושים הי"ד.

בבית הכנסת 'לה רנסי' בפאריס התקיימה עצרת תפילה והודיה בראשות רב ביה"כ והז'נדרמריה הצרפתית עוזרו המיוחד של רבה של צרפת הרב משה לוין בהשתתפות ראש העיר מר ג'אן מישל ג'נסטיה. בבית הכנסת 'ברודי' בלייפציג גרמניה התקיימה עצרת התפילה בראשות רב העיר והרב הצבאי הראשי של צבא גרמניה הרב מרדכי אליעזר באלה. בין המשתתפים; ניצולי מחנות המוות וחיילים וטרנים שלחמו בצבא האדום במלחמת העולם השנייה.

בבית הכנסת הגדול 'וועסטענד' בפרנקפורט תקיים הקהילה היהודית הערב עצרת תפילה וזיכרון בראשות יו"ר רבני גרמניה ורבה של פרנקפורט הרב אביחי אפל. את התפילה ופרקי התהילים ותפילת יזכור ישא החזן הנודע הר"ר יוני רוז. בביהכ"נ 'נוז'יק' שבורשה קיימה הקהילה של הרב הראשי לפולין הרב מרדכי שודריך עצרת תפילה בהשתתפות פליטים ואורחים. בבית הספר 'בית אהרן' שע"י מוסדות סטולין קרלין שבפינסק קיימו התלמידים עצרת תפילה ולימוד משניות. בפני התלמידים נשא דברים ראש המוסדות הרב משה פימה.

"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם. אלי איטקין,
"יום השחרור וההצלה" ברחבי העולם/אלי איטקין

בבית הכנסת הגדול בוינה קיימה הקהילה היהודית עצרת תפילה ומעמד יזכור בראשות רב העיר הרב ירון אלגמיאיר שנשא דברים בפני המשתתפים ואת פרקי התהילים. העצרת הסתיימה בשירת 'אני מאמין', בלחנו המרגש של הר"ר עזריאל דוד פאסטג הי"ד בדרכו ברכבת המוות.

נשיא המדינה יצחק הרצוג שיגר מכתב ברכה מיוחד לשר לשירותי דת הרב מיכאל מלכיאלי לכבוד אירועי 'יום השחרור וההצלה'. הנשיא הרצוג כותב כי "אין חולק על כך שהמאבק שלנו ברוע - לא תם. גם בימים אלו אנחנו מוסיפים להילחם מלחמת חורמה ברוע המוחלט, בהתגלמות נוספת של שטניות, של אכזריות ושל שנאה עיוורת. אבל המעמד החשוב שאתם מקיימים ממלא אותי לא רק בגאווה אלא גם בתקווה, כי נשכיל לעמוד בנחישות אל מול מבקשי רעתנו...דווקא ביום הזה, המציין ניצחון על האימפריה של רשע שפל, אני שואב כוחות ועידוד".

ראש ההמשלה בנימין נתניהו שיגר מכתב ברכה מיוחד ל'יום השחרור וההצלה'. "הפעם נערכת עצרת כ"ו באייר בסימן מלחמתנו הנחושה באויבי ישראל. המסר שנלווה אליה אקטואלי מאוד. לפני 79 שנים נשבענו - 'לעולם לא עוד'". הבטחה מחייבת זו מקבלת משנה תוקף בחודשים האחרונים, שבהם אנו מכים בעוצמה במרצחי החמאס השפלים שתקפו אותנו בשמחת תורה".

את היוזמה לציון 'יום השחרור וההצלה' מוביל הנגיד גבריאל גרמן זכרייב סגן נשיא הקונגרס היהודי הרוסי ונשיא קרן הסיוע הבינלאומית 'סטמאגי'; "העם היהודי הוא בעל הזיכרון הארוך והחזק ביותר ומידת הכרת הטוב היא מהחשובות והיסודיות שלו. הרעיון החשוב הזה מוטמע בכל שנה ברוך השם בעוד ועוד מקהילות ישראל ואמשיך לעשות ככל שביכולתי כדי להטמיע את החובה שלנו להודות ולהלל את שמו יתברך ולזכור את שליחיו הי"ד בתפילה בצדקה בהכנסת ספרי תורה ובלימוד משניות כדרך המסורה לנו מדור דור".

דוד ברגר, בשיתוף שובה ישראל
  • עוד באותו נושא:
  • יהדות
4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully