חרדים יקרים: רב מסביר פנים, הוא לא רב מקל יותר

הרבנות והחרדים נגד חוק צהר שאמור להקל עלינו. הם מפחדים שאם הם יבואו לקראת הציבור, ייחשבו לקלי דעת בעיני החברה שלהם. תבינו, רב שמסביר פנים הוא לא בהכרח רב מקל יותר

אפרים מנדלבורט

לפני מספר ימים אישרה הכנסת בקריאה שניה ושלישית את "חוק צהר". אותו חוק, האמור להקל על חיינו ועל חייהם של אותם אלו המבקשים להינשא ואין באפשרותם או ברצונם (מסיבות אלו או אחרות) להירשם לנישואין ברבנות, במקום מגוריהם.


בוואלה! יהדות לא מפחדים משאלות

החוק יגרום לתחרות מוברכת בין המועצות הדתיות

מעבר לכך שנקל על הזוגות הנרשמים לנישואין, החוק יגרום לתחרות מוברכת בין המועצות הדתיות המספקות שירות זה, הן מבחינת הייעול והן מבחינת האדיבות. נכון להיום המועצות הדתיות מקבלות קהל בשעות לא אחידות, ומתי שהן רוצות. כך לדוגמא רבנות פ"ת מקבלת קהל בימים א`-ה` 08:30-12:30 ג` - 16:00-17:45, בר"ג מקבלים בימים א, ב, ג, ד, ה, מהשעה 08:00 עד 14:30 יום ב' אחה"צ החל מהשעה 15:00 עד 18:00 ויום ו' מהשעה 08:00 עד השעה 12:00. ובתל אביב בימים א-ה 9-13 ובימים א' וג' 16-18.

מילא שהשעות אינן אחידות אך מדוע תושבי רמת גן יכולים ליהנות מהשירות גם בימי שישי ולא להפסיד שעות עבודה (אלו שלא עובדים בימי ו') אך תושבי פתח תקווה ותל אביב חייבים להפסיד עבודה?

לא הבנתי מדוע החוק מהווה פגיעה בעולם הרבנות

למען האמת, חווית הרישום לנישואין אינה זכורה לי כחוויה מרנינה במיוחד. לאחר כל ההמתנות וסחיבת העדים לרבנות (תוך התנצלות על גזל זמנם בשעות העבודה ושוב תודה לאלו שבאו למרות שעבר לא מעט זמן) ומזכירה אנטיפטית שקיבלה את פנינו בקבלה, נכנסנו לרב שלא הישיר מבט אלינו, שאל את שאלותיו בחוסר עניין ושילח אותנו לדרכנו. אני מקווה שכעת כשתיפתח האפשרות להירשם היכן שרוצים יבינו אותם רבנים שמי שיתייחס בזלזול פשוט לא יזכה ללקוחות, ממש כמו בשוק חופשי. ולכל אותם שיקפצו - רב שמסביר פנים הוא לא בהכרח רב מקל יותר.

תגובתם של הרבנים הראשיים לא איחרה להגיע ולא הפתיעה גם בתוכנה. כמובן שהרבנים הראשיים יצאו נגד החוק כשלטענתם החוק מהווה פגיעה בעולם הרבנות. אני מודה, בהתחלה לא הבנתי מדוע החוק מהווה פגיעה בעולם הרבנות, הרי לא נוטלים מהרבנות את מלאכת רישום הנישואים אלא רק פותחים את אזורי הרישום, האם רבנות פתח תקווה איננה ראויה כרבנות רמת גן או תל אביב או באר שבע?

החרדים לא יבואו לקראת הציבור מפחד שיחשבו לקלי דעת

תשובה לכך קיבלתי בראיון שנערך עם הרב הראשי הרב לאו, בו אמר הרב: "כשאדם נרשם במקום מגוריו לרב המקומי יש אפשרות לברר על האדם, אם באמצעות שכניו או משפחתו. אם הוא גר בחיפה ונרשם בבאר שבע, איך יבדקו?". אז האמת היא שחשבתי על פתרון. הרב של באר שבע, יבקש מהרב של חיפה שיסייע לו בבירור הנושא. ואם אין עדיין מערכת ממוכנת לרבנות הרשאית, על אף שאנו במאה העשרים ואחת, אפשר לעשות זאת גם באמצעות הטלפון (הנייח או הנייד הכשר),או באמצעות מכתב , יונת דואר או עגלה עם סוסה.


אבל אני חושב שהסיפור בגדול מתמצת את הקונפליקט בין תפיסת החרדים אל מול תפיסת רבני צוהר, כשהחרדים לא יבואו לקראת הציבור מפחד שיחשבו לקלי דעת בעוד רבני צהר יקלו על הציבור היכן שניתן.

פונים לרבנים בתואר רב גם אם הם ברי פלוגתא שלנו

ועוד מאמר מוסגר אחד קטן. צרם לי לקרוא שהרב לאו פונה לשרים בנט ולפיד כ"בנט ולפיד" ללא כל תואר שר או ח"כ, השרים שלנו הם נבחרי הציבור ומכוח זה כבודם, גם אם לא תמיד מוצאות חן בעינינו עמדתם כשם שפונים לרבנים בתואר רב גם אם הם ברי פלוגתא שלנו.

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully