וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בשיעור של הרב פינטו: למה מעניין אתכם מה קרה באפריקה ואמריקה?

חיים רביבו, בשיתוף שובה ישראל

23.11.2020 / 8:54

בתקופה הנוכחית, תקופת הקורונה, יש לנו הרבה זמן פנוי לחשוב ולנסות לעשות משהו שלא עשינו עד היום: להיות אנחנו. איך עושים את זה? וגם: מה למדים מתינוק שנולד? הנה הדברים שאמר בנושא האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, ראש אבות בתי הדין במרוקו

האתגר הגדול ביותר אולי של האדם הוא להתחבר לעצמו, ולהיות מה שהוא. אז מה כל כך מרחיק אותנו מלהיות מה שאנחנו ולמה הראש שלנו עמוס בבעיות של כל העולם, רק לא באלו של עצמנו? האדמו"ר הרב יאשיהו פינטו מסביר בהרחבה למה זה קורה ואיך אפשר להיגמל מזה.

"התאוות של העולם וזרם החיים הרסו את הטוהר של הנפש", אמר הרב פינטו בפתח דבריו. "האדם שקוע כל היום בהבלי העולם הזה וחושב על הכל, ומשתדל לדעת על מה שקורה בכל העולם, ואצל חברו. אך דבר אחד אינו משתדל להבין ולדעת - את עצמו, את הנפש שלו. וכך האדם מאבד את הטוהר והאמת והחבויה בעצמו. הידיעות הרבות מה קרה באפריקה, ומה קרה באמריקה, ומה קרה אצל פלוני ואצל אלמוני, גורמות לאדם לאבד מה קורה אצל עצמו".

הרב יאשיהו פינטו המשיך להרחיב: "ואז, כאשר האדם עומד להתפלל לבקש על עצמו, לחשוב על עצמו, האדם חושב דרך כל מה ששמע וקרא על כל העולם כולו. חושב דרך הלשון הרע ששמע על פלוני, ודברי הסרה ששמע על אלמוני, ומה שקרה שמתרחש במקומות רחוקים. אך את האמת שבו הוא מאבד, ולכן אינו מגיע לאמת שבו, ואינו מגיע לעולם לשקט נפשי, ונמצא בבלבולי דעת עצומים".

"אך ידע האדם", מסביר הרב פינטו מהו הפתרון לבעיה, "ככל שמתנתק ומתרחק מכל ספורי והבלי העולם, וככל שפחות חי את השקר של העולם, ונהיה יותר ויותר עצמו ולומד לשמוע‏ ולהקשיב לעצמו, מגיע ל"אלוקי נשמה שנתת בי טהורה היא". ואז השקט הנפשי הולך לאט לאט ומתעורר בתוכו, עד אשר משתלט עליו במקום הפסולת ששומע ורואה כל היום".

דונלד טראמפ וג'ו ביידן. רויטרס, עיבוד תמונה
מה קרה באפריקה ומה קרה באמריקה? רק על עצמנו אנחנו לא חושבים מספיק/עיבוד תמונה, רויטרס

ומה למדים מתינוק שנולד? "ורואים זאת בחוש מתינוק שנולד, איך שיוצא מרחם אמו יודע לנשום לבד בלי שמלמדים אותו לנשום, בלי שמספרים לו איך נושמים, התינוק נושם בכוחות עצמו. נדמיין בנפשנו שהיו כל מיני רופאים ופרופסורים יושבים עד שמלמדים התינוק איך נושמים ומה עושים, היה התינוק צריך כמה שנים ללכת לבית הספר ללמוד לנשום, ובינתיים איך היה חי רגע אחד בלי נשימה?".

"כך בכל ענייני החיים, תשמע לעצמך, לפנים שלך, החכמה וההשכלה שבידיעות שמחדירים בך ומשמיעים לך עם ההרס הגדול של הטוהר של הנשמה שלך. כמה שתלמד לנשום תתרחק מלדעת לנשום, ותאבד את החיים שלך. יש דברים שהם צומחים ובאים מהקב"ה, וככל שתדרוש ותחקור ותמלא את ראשך תתרחק מן האמת", אמר הרב פינטו בשיעור לתלמידיו.

"האמונה צריכה להיות תמימה, האדם צריך לסנן מה ששומע ומה שיודע, כי השמיעה המרובה של דברים ריקים ולשון הרע מטמטמת את הדעת. והידיעות הרבות מסיפורי העולם, משחיתות את הנפש של האדם ומביאות את האדם לראיה עקומה ולא בריאה על חייו, וכך נכנס האדם לחיי עצבות וריקנות", הוסיף.

לסיום אמר האדמו"ר הרב פינטו: "כל דבר בחיים יש את הזמן המיוחד שלו, וכאשר בא טהור מהקב"ה בלי לימודים והסברים, הוא כמו הנשימה לבד, בריא חזק ונצחי. אך כאשר האדם מכנס את שכלו וידיעותיו, הדבר נהיה קשה ומסובך, ולעולם אינו מושלם כפי שברא בורא עולם".

הרב פינטו סיפר: העשיר שהתקוטט על אוכל במטוס

האדמו"ר הרב פינטו סיפר: 70 תירוצים לאכול ג'וק

חיים רביבו, בשיתוף שובה ישראל
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully