צפו: האקסטזה החרדית שנמשכה כל הלילה

"חתונת השנה" החרדית שהתקיימה אמש בחסידות בעלז בירושלים נמשכה עד אור הבוקר. יקי אדמקר ומשה גלנץ היו שם ומספרים על חוויה רוחנית שרק מי שנכח בה יכול להבין את העוצמה

יקי אדמקר ומשה גלנץ
11/06/2014
בועז בן ארי

כמו כל חתונה חרדית גדולה, "חתונת השנה" החרדית שהתקיימה אמש בחסידות בעלז בירושלים הייתה מפגש פסגה של רבנים ואדמו"רים. במשך שעות ארוכות, הם נכנסו בזה אחר זה, אדמו"רים, רבנים אשכנזים וספרדים, פוליטיקאים ואישי ציבור לאוהל השמחה הענק ושמחו בשמחתו של האדמו"ר שהשיא את נכדתו הראשונה, בת ה-18 עם בחיר ליבה.

החגיגה הזו החלה כבר לפני שבוע. רבבות החסידים מהארץ ומהעולם, נהרו בימים האחרונים לקריית בעלז בירושלים והשתתפו גם באירועי קדם החסידות – כמו שבת החתן ו'הפארשפיל' – מסיבת הרווקים הגדולה, בהשתתפות האדמו"ר והחתן. אך השיא נרשם אתמול בערב, במעמד הקידושין.

עוד בוואלה! יהדות
התרת נדרים במשכן: כך זכה ריבלין בעוד קול חרדי
תתפלאו, ישראלים לא רוצים לבגוד
"חשבתי שלכל ילד יהודי יש סבתא שמדברת עם ישו"
עפר שלח מקדם את הלגליזציה של הרצח. דעה

הוא נערך בשעות הערב תחת חופה מפוארת שהוקמה על הכיכר המרכזית בקריה. אלפי חסידים ונשותיהם מילאו את הרחובות, גדרות ענק הוצבו בכל פינה והסדרנים שלטו ביד רמה על הסדר המופתי. ואז השתררה דממה. המקהלה פצחה בשירה מרגשת, החתן, האדמו"ר ובני המשפחה נעמדו מתחת לחופה והכלה הצעירה שכיסתה את פניה באופן שלא תראה דבר, הסתובבה כפי שנהוג 7 פעמים, סביב החתן.

חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)

לאחר מכן פנו הגברים לאוהל ענק שהועמד בסמוך לבית המדרש של החסידות, והנשים חגגו עם הכלה באוהל אחר סמוך לשם. אוהל הגברים החל מתמלא באלפי חסידים – מילדים קטנים ועד זקני החסידות. כל אחד מהם קיבל כרטיס כניסה עם מקום שסודר לו מראש. הרי לולא כך אין ספק שהייתה מתרחשת ספסרות במחירים שלא היו מביישים את גמר היורוליג. החסידים שסעדו עוד קודם החופה, זכו פעם נוספת לשקית אוכל עם לחמנייה, מנת גפילטע פיש וקוגל ועוגה לקינוח. כך בזמן שהמתינו לכניסתו של האדמו"ר לאולם, אף אחד לא נשאר רעב.

החוויה הרוחנית הזו של אדם זר שנקלע לחתונה חסידית גדולה כזו קשה לתיאור במילים. כשהאדמו"ר הופיע היא רק הלכה והתעצמה. לא רק אצלנו. אלא גם אצל החסידים. בכל פעם שהמנהיג החסידי הניף את ידו, אלפי החסידים הריעו בהתלהבות והריקוד על הפראנצ'עס (טריבונות) הפך סוער יותר ויותר. הכל רעד.

חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)

האדמו"ר מבעלז, מקפיד לשמור על יחסים קרובים עם חוגים שונים ברחוב החרדי. כמעט ואין אדמו"ר או רב בכיר שפניו לא נראו אתמול בחגיגה הגדולה. רגע מעניין נרשם כשהרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל ובנו של הרב עובדיה יוסף, נכנס לאולם לבוש בגלימתו המוזהבת. לרגע, הקהל העצים את השירה ונזכר באחד מרגעי השיא בחתונת '"יורש העצר" שהתקיימה בבעלז בשנה שעברה. אחד החסידים לחש לנו: "זה מעורר בכולם זיכרון, זה היה רגע נדיר".

סמוך לחצות, נכנס החתן לאולם. הקהל שוב התעורר. השירה והריקודים שוב התעצמו. וברגע זה היה נדמה כי כל קבוצת כדורגל הייתה מתפארת באוהדים מושבעים כאלו. עד אור הבוקר נמשכו החגיגות, בציפייה לרגע שיא נוסף, האחרון בחתונה - מנהג ה"מצווה טאנץ", במסגרתו רקד האדמו"ר עם הכלה כשהם אוחזים אבנט בשני קצותיו, ולאחריו החתן עצמו ורעייתו הטריה – יד ביד לעיני האלפים. הריקוד הזה בין בני הזוג נהוג פעם אחת בחיים, בליל כלולותיהם - ובקהילות חסידיות בלבד.

הדלתות ננעלו בשעת בוקר מוקדמת ואם נסכם, זו הייתה חגיגה גדולה. שעות מטלטלות ומסעירות. הרגשה מיוחדת. איחוד בין המנהיג הבכיר לחסידיו. חוויה רוחנית שרק מי שנוכח בה יוכל להבין את עוצמתה. (את החוויה הזו גדעה אסון קשה בדרך הביתה. אחד מהחסידים, יוסף אברהם וינד, אב ל-7 ילדים שמתגורר בבית שמש נהרג בתאונת דרכים וארבעה חסידים נוספים נפצעו כשהיו בדרכם חזרה מהשמחה הגדולה. "אלו רגעים של שמחה שהופכים ברגע אחד לרגעי אבל. קשה לעכל").

חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)

חסידות בעלז המונה כ-7,000 משפחות, נוסדה לפני מאות שנים. מקור שמה בעיירה בה הוקמה באזור לבוב שבאוקראינה. שמו של האדמו"ר הנוכחי יששכר דב רוקח, החמישי בשושלת, כשמו של מייסד החסידות. פרט לקהל נאמנים, לאדמו"ר השפעה רבה על סיעת אגודת ישראל. נציג החסידות בבית המחוקקים הוא חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה.

בקריה החסידית בירושלים נבנה לפני כמה שנים בית המדרש הגדול ביותר, וצורתו כצורת בית המקדש. סביבו מתגוררות אלפי משפחות, ושם גם ממוקמים מוסדות החינוך של החסידות. ריכוזים נוספים של החסידות קיימים בחיפה, באשדוד, בבית שמש ובכמה מקומות נוספים. לחסידות מרכזים גם באנטוורפן שבבלגיה וכן בארצות הברית. חלק מהחסידים המתגוררים בחו"ל הגיעו במיוחד ארצה כדי להשתתף בשמחת החתן והכלה.

חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)
האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
הרב הראשי הספרי הרב יצחק יוסף(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)
החתן משמאל(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
המצווה טאנץ'. הריקוד הזה בין בני הזוג נהוג פעם אחת בחיים, בליל כלולותיהם - ובקהילות חסידיות בלבד.(צילום: שלומי כהן כיכר השבת)
חתונת נכדת האדמו"ר מבעלז(צילום: בחדרי חרדים)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully